Öz Yaşam Öyküsü

SERAP BUHARALI

Hayatım güzel geçti galiba; meselâ bir ağaca sarılmışlığım var. Hatırlıyorum çiçek öpmüşlüğüm, bulutlara bakmışlığım ve gülümseyip şükredişlerim var. Belki birini sevindirmişimdir. Siyahı, beyazı, griyi, bir de nar çiçeği kırmızısını severim. Hayatın ritmini cızırtılı bir hoparlör yerine, akışın içinde, kalbinde dinlemeyi tercih ederim.

Yetişkinlik

Herhangi bir şeyi öğrenmek için merak etmedim ama merak ettiğim için pek çok şeyin peşinden gittim: insan, kitap, müzik… Her öğrenmeden, her deneyimden sonra yeni bir sayfa açılır, yeni bir melodi başlar, orkestra devam eder. Hayatı okumayı çok severim. Her gün bir kitaptır, her insan, gökyüzü, yeryüzü kitap; her gün yeni bir senaryo vardır. Eserleri görmek, bilmek kişiden daha önemli; kitap yazarından, müzik bestecisinden daha önemli.

Psikolojiye adım attığımda iyi bir psikoterapist olmak niyetindeydim ve amacımın ne olduğunu belirledim ve gerekliliklerini yerine getirmeye çabaladım. psikolojik danışmanlık merkezi de bulunan hem de çocukların yeteneklerini, potansiyellerini, kendilerini gerçekleştirmelerini pedagojik olarak destekleyen, Finlandiya modeli diyebileceğimiz bir merkez açmak istedik.

Bunun için bayağı bir kafa yorduk, emek harcadık; içinde farklı yaş gruplarına uygun -spordan sanata yaşam becerilerini geliştiren- atölyelerin ve destekleyici danışmanlık merkezinin de yer alacağı bir binayı iç mimarisiyle gerekli materyalleriyle biçimlendirdik.

Bistanbul Psikoloji Hikayesi

Bir süre sonra psikoloji-psikoterapi alanında uzmanlığıma devam etmek için oradaki dönemi kapattım ve Bistanbul Psikoloji merkeziniuzman ekiple beraber hizmete açtım.

“Gerçek cesaret, kendini aşmaktan öte, kendine ulaşmaktır.” der Marguerite Yourcenar. Hayat mücadelesinde kadın veya erkek fark etmeksizin duruşun, cesaretin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sabır dediğimiz şey süreçte kalabilmek, duruşundan vazgeçmemek. Serap Buharalı ve Bistanbul Psikoloji’nin hikâyesi her gün yenilenen heyecanları ve senaryolarıyla devam ediyor.

Uzman Psikolog, Psikoterapist, Eğitimci

BİSTANBUL